Home

Huggare m/1748

Designation Huggare m/1748; Precise designation Huggare m/1748 för infanteriet; Identifier AM.056434 Indexing term huggare Blankvapen; Type Thing Inscription. Inskrift (på pareplåtens yttersida) : 4-98 Inskrift (på parerstången) : flottans kassationsstämpel, ett kors i en cirkel Dimensions valu Hem Logga in Skapa konto Logga in Skapa konto . Slagauktioner Contemporary Art & Design 626 Important Timepieces 627 Modern Art + Design 628 Important Winter Sale 629 Tidigare auktione Designation Huggare m/1748; Precise designation Huggare m/1748 för manskap vid infanteriet; Identifier AM.044497 Indexing term huggare Blankvapen sidovapen; Type Thing Inscription. Påskrift : * Dimensions value. Length klingl 588.0 mm Weight 690.0 g Length pilh 21.0 mm Length hell 731.0 m

Huggare m/1748 - Armémuseum / DigitaltMuseu

  1. Designation Huggare m/1748; Precise designation Huggare m/1748 för infanteriets manskap, flottan; Identifier AM.055394 Indexing term huggare; Type Thing Dimensions value. Okänd pilh 20.0 mm Length hell 744.0 mm Okänd klingl 598.0 mm Weight 880.0 g Created with Sketch. Add a comment or suggest edit
  2. Designation Huggare m/1748; Precise designation Huggare m/1748 för infanteriets manskap, flottan; Identifier AM.055399 Indexing term huggare; Type Thing Inscription. Påskrift : * Dimensions value. Okänd klingl 612.0 mm Length hell 750.0 mm Okänd pilh 25.0 mm Created with Sketch
  3. 379482. HUGGARE för flottan, Sverige, M/1748-1795, ägarmärke i fästet. Beskrivning. Klängd 75 cm. Konditionsrapport. Slitage. Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering
  4. Bilderna till höger och vänster visar huggare, m/1748. Foto Hans Högman, 2007. Armémuseum. Av svenska modeller kan även artillerihuggaren m/1795 nämnas. De avlagda kortare infanterivärjorna (70 cm) blev senare huggare m/1832 i flottan. De ersattes dock senare med en av flottan inköpt huggare med beteckningen m/1849

HUGGARE m/1808 för Flottan Fäste: Mässing Klinga: Eneggad klinga med flat rygg. Med blodränna 43 cm lång. Total längd: 75 cm Klingans längd: 61 cm Klingas bredd: 3,1 cm Pilhöjd: 2,4 cm Balja: Av svart läder med mässingsbeslag. Infanteriets manskap fick år 1806 avlägga sin huggare m/1748 och en del av dessa överfördes till flottan för användning ombord på fartygen Huggare m/1748-1856. Grupp D II. Huggare m/1856 med mässingsfäste. 3 pictures Huggare m/1748-1856. Grupp D II. Huggare m/1856 med mässingsfäste. 3 pictures Huggare m/1748. Grupp D II. Huggare m/1748 för infanteriet. Huggaren ä. 3. Grupp D II. Baljan är av svart läder samt har dopo och med koppelhake försett munbleck av mässing. På koppelhaken finns lämningar av två bokstäver eller siffror. Sannolikt av senare tillverkning än huggaren (ex m/1808). I Modellsalens reversal ingick vapnet i ett parti om 3 st Huggare, svenska, 1757 års. I 1813 års inventarium över Beväringsförrådets modellkammare upptas en.

HUGGARE, ett par, m/1748

Stockholms Auktionsverk Online 823954. HUGGARE, svensk, m/1748-1856, handtag i mässing och trä, längd ca 73 cm, svart läderbalja med två mässingsbeslag, längd ca 6 Längd utan balja 76 cm. Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Om du fortsätter använda webbplatsen samtycker du till detta

HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1748, fäste med tillverkarstämpel TALEN, klinga med P-stämpel, 77 cm: 1500 SEK: 1000 SEK 325: HUGGARE, CUTLASS m/1757 för infanteriet, mässingsfäste, rester av Adolf Fredriks namnchiffer på klingans båda sidor, balja, 74 cm. Proveniens: Olof P. Bergs samling Stockholms Auktionsverk Online 663285. HUGGARE m/1748-1856, med flottans kassationsstämpel, klingans längd 60, total längd 7 Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus. Bjud på auktion idag Stockholms Auktionsverk Online 666132. HUGGARE, svensk, m/1748-1856, svärtad läderbalja, total längd ca 75 cm, klingans längd ca 6 Stockholms Auktionsverk Online 660602. HUGGARE m/1748-1856, med flottans kassationsstämpel, klingans längd 60, total längd 7

Huggare m/1748. Grupp D II. Huggare m/1748 för infanteriet. 3 pictures Huggare m/1748-1856. Grupp D II. Huggare m/1856 med mässingsfäste Lauritz.com - Huggare, svensk, m/1748-1856, fäste i mässing, klingan P-stämplad. Klingans längd ca 64 cm, totallängd ca 77 cm Lauritz.com - Huggare, svensk, m/1748-1856, fäste i mässing, klingan P-stämplad, fäste med numrering 121, klingans längd c:a 61 cm, totallängd c:a 76 cm, klingan något böjd/stukad vid spets, JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 375 till JH's lager i Odense eller Ishöj,. Stockholms Auktionsverk Online 712548. HUGGARE, svensk, m/1748-1856, model 1748 ändrad 1856 för manskap vid infanteriet, mässingsfäste, parerstången är borttagen , längd ca 74 och blad ca 5 Lauritz.com - Huggare m/1748-1856 för infanteriet. Fäste i mässing. Balja i svart läder med mässingsbeslag. Klingans längd 60 cm. Klingan märkt: T4 No 340. Baljan har krymt något

Huggare – Wikipedia

HUGGARE för flottan, Sverige, M/1748-1795, ägarmärke i

Buy online, view images and see past prices for HUGGARE, 2 st, FASKINKNIV M 1748/1856. Laderbalja. Klingans langd 57 total langd 71 cm. M 1856 med trafaste. Laderbalja. Klingans langd 58,5,. Invaluable is the world's largest marketplace for art, antiques, and collectibles HUGGARE M1748 - 1856, för infanteriet. Slutpris: 1 000 SEK Fäste i mässing. neggar klinga med flat rygg, blodränne, märkt P, klingans längd 63 cm, totallängd 78 cm HUGGARE svensk, m/1748, gelbgjutarstämpel, balja, 74 cm: 2000 SEK: 1700 SEK 392: HUGGARE svensk, m/1795 för artilleriet, gelbgjutarstämpel, parerplåt och munbleck märkta 63, 76 cm: 3000 SEK: 3700 SEK 393: HUGGARE svensk, m/1803 för infanteriet, klinga med P-stämpel, 70 cm; handbygelns skruv senare: 4000 SEK. Stockholms Auktionsverk Online 533653. HUGGARE, svensk, m/1748-1856, svart läderbalja med två mässingsbeslag, p-stämplad klinga, längd ca 7 Stockholms Auktionsverk Online 621457. HUGGARE, 2 st., svensk, m/1748-1856, svarta läderbaljor med mässingsbeslag, längd ca 72 resp. 7

HUGGARE, m/1748, för infanteriet

gjuten räfflad kavel och hela längden var 75 centimeter samt vägde 0,76 kilogram. Den kallades huggare m/1748.Huggare m/1748 och m/1757 infördes vid infanteriet och ersatte då värjan som sidogevär för manskap och underofficerare. [ 1 ] Huggare infördes senare även vid artilleriet Searc Eftersom personalen vid fästningarna normalt tillhörde artilleriet förstärkt med infanterimanskap, kan man utgå ifrån att huggare m/1748 och m/1793 kommit till användning. Redan vid denna tid kan man alltså finna en skillnad i beväpningen av vaktpersonalen beroende på om bevakningen skedde inomhus och inom fästningen eller utanför fästningen eller i samband med förpassningar huggare, cutlass svensk, m/1903, för kustartilleriet, ändring av sabelbajonett, m/1867, parerstång märkt VKAR 442 (Vaxholms Kustartilleri Regemente), balja, 62,5 cm 1200 SE Objektsbeskrivning HUGGARE, svensk, m/1748, parerstången bruten, FASKINKNIV, 1800-tal, med mässingsfäst

HUGGARE svensk, m/1748, klinga med P-stämpel, handbygel med stämpel GD, 73,5 cm: 1500 SEK: 1700 SEK 376: HUGGARE svensk, m/1808 för flottan, klinga med P-stämpel, 77 cm: 2500 SEK: 1700 SEK 377: HUGGARE, 2 st svenska, m/1856, baljor, 74 cm: 3000 SEK: 2700 SEK 378: FASKINKNIVAR, 2 st. Huggare för infanteri M/ 1748-1865. Brukar gå för mellan 2000-3000 på auktionerna. mvh/ Doityourself Oregistrerad gäst: Skickat fredag den 22 januari 2010 - 14.59: Du har fortsättningen på huggare modell 1747-historien. Din har samma fäste - från huggare m/1747 - med med ny (eller nedslipad) klinga m/1856,. Huggare m/1748 bäres i svart livgehäng med en gehängskartusch fäst mittför livet. En svart halsduk bäres under uniformskragen samt svarta stibletter/damasker över uniformsbyxorna. Jägare tidigt 1800-tal efter konstnärens något stiliserade samtida ideal. Han står i kommandot Hvila med studsaren vilandes i höger arm Utrop: 1 500-2 000 SEK 170-225 € Klubbat 2 000 SEK . Nybrogatan 32, Stockhol

Militaria - Hans Högma

Results 1 - 10 of 38 for Wikipedia / huggvapen wikitext huggare halvhandssvardet / Wikipedia (2000000 articles) Svärd. Katana , Japan. I Europa kan man under medeltiden se en förändring av klingorna från främst huggvapen, till att mer bli stickvapen . Detta skedde i takt med att rustningarna blev vanligare och mer. Når det gjelder våpen så fant jeg at infanteriet brukte huggare m/1748 men litt lenger ned på siden står det at infanterioffiserer brukte värjor med paradfästen. Din lenk til Armémuseums utställning av svenska värjor funkar ikke, så jeg får ikke sett hvordan en slik värje ser ut HUGGARE/FASKINKNIV , svenska ,HUGGARE m/1748/1856, klinga 58,5 cm, handbygeln märkt TALÉn, läderbalja med mässingbeslag, parerstång avbruten, FASKINKN Starting price: 500 - 1000 SEK Final price: 1600 SE

HUGGARE, m/1748-1856

Svenska Blankvapen - Flottans blankvape

  1. HUGGARE SABEL MM, , en svensk huggare m/1748-1856, klinga 60,5 cm, fäste av mässing, läderbalja m/1748, klingan med hack, handbygelskruv ej orginal, svensk övningssabel, skador, bajonett m/1815 (3). Utrop: 600 - 800 SEK Slutpris: 800 SE
  2. This file is an original and may be obsolete for general use, but is kept for historical or archival use. As such, it should not be modified or deleted except to correct upload or technical errors. Any modified versions or replacements of this image should be uploaded with a different file name
  3. HUGGARE/FASKINKNIV , svenska ,HUGGARE m/1748/1856, klinga 58,5 cm, handbygeln märkt TALÉn, läderbalja med mässingbeslag, parerstång avbruten, FASKINKN Utrop: 500 - 1000 SEK Slutpris: 1600 SE

426511882 - HUGGARE HUGGVÄRJA SVENSK m / 1748 - 1856. 4 dagar sedan Pethrus-56 (säljare) Snabb betalning. +++++ Tack för affären 426943093 - Pärlkorn till något vapen. 4 dagar sedan Pethrus-56 (säljare) Snabb. Item # 03. Swedish Cutlass m/1808 Navy (based on m/1748 Infantry) SOLD Item # 01. Svensk Huggare (Swedish Cutlass) m/1856. SOLD Click on the small imag

Ur utställningskatalogen: För svenska infanteriet. Komiss betyder ett till krigsfolk utdelat föremål som staten äger. Detta var den mest tillverkade värjan med ca 350000 exemplar. Infanteriets värja ersattes av huggare m/1748. Fortfarande 1788 hade två regementen kvar värjor m/1685. En förändrad förkortad modell användes i flottan Fästet är till en huggare m/1748. Klingan är en nedslipad karolinsk kavalleriklinga. Fästet mkt gott skick. Värja. Grupp D II. Kavellindningen är ny. Värja. Grupp D II. Klingan har upptill på vardera första sidan en blodränna och sedan flat ås Auktion: Sön 28/4 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad Detta är en preliminär lista, med reservation för ändringar.VÄNLIGEN NOTERA ATT DET TILLKOMMER EN KLUBBSLAGSAVGIFT OM 50 KR/OBJEKT (INKL MOMS) This is a preliminary list, with reservation for Changes

Damages and repairs 4 000kr (488 €) 2 500 (305 €) 324 HUGGARE, CUTLASS 320 svensk, m/1748, fäste med tillverkarstämpel TALEN, klinga med P-stämpel, 77 cm 1 500 (183 €) 325 HUGGARE, CUTLASS 315 321 m/1757 för infanteriet, mässingsfäste, rester av Adolf Fredriks namnchiffer på klingans båda sidor, balja, 74 cm. Proveniens: Olof P. Bergs samling Could be a Swedish Huggare m/1748 (there is also a m/1798) I have 2 with different blades, seen a few more variants There is also a m/1748-1856 adopted to marines as a cutlass Value up to maybe 150 euro . Last Edit: Sept 29, 2020 18:01:59 GMT by christopher jonasson. stevezz Damages and repaires 2 000 (213 €) 266 277 HUGGARE, CUTLASS svensk, m/1808 för flottan, fäste med kassationsstämpel, balja, 76 cm; senare parerstång, handbygel med spricka, Later quillon 268 269 CUTLASS Russian, late 18th century, sent 1700-tal, brass hilt, scabbard, 78 cm 267 4 000 (426 €) 269 62 1 500 (160 €) 275 276 277 63 Probus Probus 288 SABRE BAYONET 278.

Huggare m/1748-1856 - Armémuseum / DigitaltMuseu

An icon used to represent a menu that can be toggled by interacting with this icon

HUGGARE, Sverige, m/1748-1856, för infantetrimanskapAuktion | Huggare | Stockholms Auktionsverk Online | 533653AntikPrat: Vad är dettta? Sabel, huggare, värja eller vad???Bilder för 379482
  • Rensa havskräfta.
  • Joel kinnaman movie.
  • Lektionsplanering bild åk 5.
  • Leann rimes titel.
  • Ojämnt golv hur åtgärda.
  • Nick borgen melodifestivalen.
  • All monsters energy drink.
  • Hotell i eilat israel.
  • Rathaus reutlingen standesamt.
  • Facebook embed page.
  • Vigselring höger hand.
  • Testa ditt minne online.
  • Telegram security.
  • Ishotellet inträde.
  • Polizei nordhausen e mail.
  • Borta synonym.
  • Pokemon heart gold komplettlösung.
  • Svartvita tavlor canvas.
  • Henne strand denemarken.
  • Scorpio zodiac facts.
  • Handlingsplan adhd.
  • Mein gestüt ein leben für die pferde wii.
  • Lamborghini sesto elemento höchstgeschwindigkeit.
  • Kookaburra.
  • Svd magasinet 2017.
  • Hamilton film svensk.
  • Rekommenderad sömn per natt.
  • Rencontre 29.
  • Sveti nikola kad se slavi.
  • Byta handtag kylskåp.
  • Abba dancing queen lyrics.
  • Star wars episode 7.
  • Äggledare engelska.
  • Volvo klistermärke grill.
  • Diskpropp universal.
  • Idrott socialt och kulturellt.
  • Lära sig engelska ljudbok.
  • Starbucks new york.
  • 24 legacy season 2.
  • Klassifikation av djur film.
  • Uppdatera iphone.